The Guillotine

HomeForumHigh SchoolCollegeYouth/OpensNews/GeneralNews/GeneralLinksPhotosVideoSubscribeAdvertiseContact


High School Tournament Time

2010-11 Regular Season High School Wrestling Results

High School Ratings     High School Milestones

2011 NHSCA National Wrestling Championships
March 30-April 3 at Virginia Beach, VA

2011 Flonationals
April 2-3 at Cuyahoga Falls, OH

2011 MSHSL State Tournament
March 3-5 at Xcel Energy Center, St. Paul
www.mshsl.org
State Tournament Schedule

State Tournament Team Brackets - mshsl.org

State Tournament Individual Brackets: AAA | AA | A

Printable Individual Brackets
All-State Team Posters

Brackets/Results on tstuff.com
Minnesota Mat Rat T-Shirts
Mat Rats Shirts
Class A, AA, or AAA
2011 State Team Finals Action
2011 State Team Action
2011 State Individual Finals
2011 State Individual Semifinals




MWCA State and Section Coaches of the Year

MWCA State Coaches of the Year:
Class AAA: Joe Block, Prior Lake
Class AA: Darren Ripley and Jerold Stauffacher, Scott West
Class A: John Barlund, Frazee



Section Individual Brackets/Results:

Class A:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
Class AA:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
Class AAA:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8

Report Results

State Tournament Teams:


A
AA
AAA
Section 1
Zumbrota-Mazeppa
Kasson-Mantorville
Albert Lea Area
Section 2 Jackson County Central
Scott West
Prior Lake
Section 3
Minneota
Wabasso/Red Rock Central
Apple Valley
Section 4
Lake Crystal-Wellcome Memorial
Simley
White Bear Lake Area
Section 5
Kimball Area
Monticello
Centennial
Section 6
Border West
Foley
Hopkins
Section 7
Pierz
Grand Rapids Saint Michael-Albertville
Section 8
Frazee
Thief River Falls/Goodridge
Bemidji

Section Team Brackets/Results:
Class A:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
Class AA:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
Class AAA:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8


Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times and locations.

2011 Team and Individual Section Tournaments


Class A Section Tournaments
Feb 25-26

1A Individual at Rochester
Feb 17
1A Team at High Seeds
Feb 19
1A Team at Rochester
Feb 25-26
2A Individual at Blue Earth Area
Feb 19
2A Team at Maple River
Feb 25-26
3A Individual at Redwood Valley
Feb 17
3A Team at High Seeds
Feb 19
3A Team at Yellow Medicine East
Feb 25-26
4A Individual at Saint James
Feb 17
4A Team at High Seeds
Feb 19
4A Team at Lake Crystal-Wellcome Memorial
Feb 25-26
5A Individual at Minnewaska
Feb 15
5A Team at High Seeds
Feb 18
5A Team at Atwater-Cosmos-Grove City
Feb 25-26
6A Individual at West Central Area/Ashby
Feb 15
6A Team at High Seeds
Feb 19
6A Team at Ottertail County Central
Feb 25-26
7A Individual at Pierz
Feb 19
7A Team at Royalton
Feb 25-26
8A Individual at Dilworth-Glyndon-Felton
Feb 19
8A Team at Thief River Falls





Class AA Section Tournaments
Feb 25-26
1AA Individual at Rochester
Feb 17
1AA Team at High Seeds
Feb 19
1AA Team at Rochester
Feb 25-26
2AA Individual at Mankato East
Feb 17
2AA Team at High Seeds
Feb 19
2AA Team at New Prague
Feb 25-26
3AA Individual at Luverne
Feb 15
3AA Team at High Seeds
Feb 18
3AA Team at Slayton
Feb 25-26
4AA Individual at Minnehaha Academy
Feb 19
4AA Team at South Saint Paul
Feb 25-26
5AA Individual at Zimmerman
Feb 19
5AA Team at Monticello
Feb 25-26
6AA Individual at Sauk Centre/Melrose
Feb 15
6AA Team at High Seeds
Feb 18
6AA Team at Foley
Feb 25-26
7AA Individual at Grand Rapids
Feb 15
7AA Team at Virginia and Rush City
Feb 18
7AA Team at Princeton
Feb 25-26
8AA Individual at Fergus Falls
Feb 19
8AA Team at Thief River Falls





Class AAA Section Tournaments
Feb 25-26
1AAA Individual at Rochester
Feb 17
1AAA Team at High Seeds
Feb 19
1AAA Team at Rochester
Feb 26
2AAA Individual at Prior Lake
Feb 19
2AAA Team at Chanhassen
Feb 25-26
3AAA Individual at Park
Feb 18
3AAA Team at Apple Valley
Feb 26
4AAA Individual at Stillwater Area
Feb 19
4AAA Team at Roseville
Feb 26
5AAA Individual at Irondale
Feb 19
5AAA Team at Maple Grove
Feb 25-26
6AAA Individual at Minnetonka
Feb 19
6AAA Team at Hopkins
Feb 25-26
7AAA Individual at Cambridge
Feb 17
7AAA Team at High Seeds
Feb 18
7AAA Team at Blaine
Feb 25-26
8AAA Individual at Saint Cloud Apollo
Feb 19
8AAA Team at Sauk Rapids